Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Oddział Miejski TPD w Wągrowcu w dniu 25.11.2019r. zorganizował uroczystości jubileuszowe 100-lecia powstania TPD, które odbyły się w Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu. Zaproszono wielu gości, m.in. byłych prezesów i członków Zarządu Miejskiego TPD, sponsorów, przyjaciół i młodych wolontariuszy. Nie zabrakło przedstawicieli miejscowych władz, a wśród nich byli: Wicestarosta – Michał Piechocki, Przewodniczący Rady Powiatu – Małgorzata Osuch, Burmistrz Wągrowca – Jarosław Berendt, Wiceburmistrz – Piotr Pałczyński, przedstawiciele Urzędu Gminy, Komendy Policji i Straży Pożarnej, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej. Zarząd Okręgowy TPD w Pile reprezentowali: prezes – Leszek Raźniewski, wiceprezes – Irena Mendyka i skarbnik – Zenon Piechocki.

Historię TPD oraz różnorodną bogatą działalność ilustrowaną pokazem medialnym przedstawiła prezes Zarządu Miejskiego p. Elżbieta Rączkowiak.
W części artystycznej wystąpiły dzieci z Przedszkola Nr 6 w Wągrowcu.

Podziękowania, odznaczenia i wyróżnienia wypełniły drugą część uroczystości. Jubileusz zakończyło wypuszczenie przez zaproszonych gości 10 białych gołębi, a każdy z nich symbolizował 10 lat historii TPD.

Następnie odbyło się spotkanie przy kawie i ogromnym torcie ufundowanym przez Starostwo Powiatowe. Zwiedzano również okolicznościowa wystawę obrazującą dorobek TPD w Wągrowcu.

 

 

 

W dniach 22 – 23.11.2019r. odbył się w Warszawie XVIII Krajowy Zjazd Delegatów Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Podsumowano ubiegającą 4-letnią kadencję i nakreślono zadania na następne 4 lata. Nawiązano w czasie obrad do 100-lecia TPD.

Delegaci wybrali nowe władze na czele Zarządu Głównego TPD stanął ponownie p. Wiesław Kołak. W skład Zarządu z Wielkopolski weszli: p. Krystyna Chowańska i p. Jan Waligóra a sekretarzem Głównej Komisji Rewizyjnej została ponownie p. Alicja Andrzejewska. Jednym z głównych tematów obrad był Statut TPD, w którym dokonano szereg poprawek dostosowujących działalność Towarzystwa do obecnych realiów prawnych, politycznych i gospodarczych kraju.

Na Zjeździe, Wielkopolskę reprezentowało 7 osób: p. Alicja Andrzejewska ze Złotowa, p. Maria Ajchler z Międzychodu, p. Krystyna Chowańska z Konina, p. Bożena Juszczak z Kalisza, p. Leszek Raźniewski z Piły, p.p. Jan Waligóra i Krzysztof Majchrzak z Poznania.

W trakcie Zjazdu wręczono odznaczenia nadane przez Prezydenta RP, Ministra Edukacji Narodowej i Zarząd Główny TPD.  

Jak co roku, 14 listopada z okazji „Światowego Dnia Walki z Cukrzycą” Koło Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą w Pile zorganizowało bezpłatne badania glukozy, hemoglobiny glikowanej, ciał ketonowych we krwi, ciśnienia tętniczego i analizę składu ciała.

Od 7 lat akcję tą wspiera finansowo Gmina Piła. Dzięki dofinansowaniu możemy przeprowadzić badania hemoglobiny glikowanej, a wynik jej świadczy o tym jak jest prowadzona cukrzyca u osób chorych, natomiast podwyższona hemoglobina u osób zdrowych świadczy o nieprawidłowości wchłaniania glukozy. Jak dotychczas każdego roku wykrywano nową cukrzycę, co było wielkim zaskoczeniem u osoby badanej.

Badanie hemoglobiny glikowanej pozwoliło na ocenę jak prowadzona była cukrzyca przez ostatnie trzy miesiące u osób chorych na cukrzycę. Osoby badane zostały pouczone jak interpretować wynik hemoglobiny aby ustrzec się późniejszych powikłań. Osoby zdrowe, które miały podwyższony poziom hemoglobiny zostały poinformowane o konieczności zgłoszenia się do lekarza rodzinnego celem wykonania szczegółowych badań. Nie zawsze normoglikemia świadczy o fakcie zdrowia czy choroby, dopiero badanie hemoglobiny glikowanej określi faktyczny stan zagrożenia cukrzycą, dlatego tak ważne jest to badanie.

Z kolei dietetyk badał skład i mineralizację ciała, BMI i wagę, informował o składzie masy ciała wskazując na proporcję tkanki mięśniowej i tkanki tłuszczowej, udzielał wskazówek dotyczących odpowiedniego odżywiania, tak ważnego w życiu zdrowych i chorych osób. Zła proporcja (z przewagą tkanki tłuszczowej) świadczy o nadwadze oraz podwyższonej hemoglobinie glikowanej co może świadczyć o możliwości zachorowania na cukrzycę.

W trakcie tegorocznych badań dokonano pomiaru glukozy we krwi u 154 osób, hemoglobiny glikowanej u 78 osób, pomiaru ciał ketonowych u 2 osób, pomiaru ciśnienia tętniczego u 75 osób, analizy składu ciała i porad dietetycznych dla 85 osób. U 3 osób stwierdzono bardzo wysoką glukozę oraz wysoką hemoglobinę glikowaną, co świadczy o istniejącej chorobie. Ogółem podczas tegorocznych badań stwierdzono u 30% osób badanych podwyższoną hemoglobinę glikowaną, u 40% badanych – podwyższone ciśnienie tętnicze, u 15% - wysokie BMI. Wszystkie osoby zostały poinformowane o konieczności wizyty u lekarza pierwszego kontaktu.

Wynika z tego, że akcja taka jest potrzebna i należałoby ją organizować częściej.

}

21 listopada 2018r. Rada Osiedla Piła-Podlasie obchodziła uroczystość 35-lecia funkcjonowania. Taką samą rocznicę obchodziło również Koło Środowiskowe TPD przy Radzie Osiedla. Z tej okazji najbardziej zasłużeni działacze zostali wyróżnieni przez Zarząd Okręgowy TPD.

Odznakę „Przyjaciel Dziecka” otrzymał ks. Ryszard Ryngwelski – proboszcz parafii na Osiedlu. Odznakę „Zasłużony Działacz TPD” otrzymali: p. Jacek Kwaśniewski, p. Zenon Schulz, p. Danuta Nowak i p. Maria Hass. Dyplomem-podziękowaniem zostali nagrodzeni: p. Beata Badura, p. Barbara Smolarska, p. Jerzy Cerba, p. Andrzej Iwicki i p. Tadeusz Makulski.

Wręczenia Odznak i dyplomów dokonali Prezes Zarządu Okręgowego TPD – Leszek Raźniewski i Prezes Zarządu Miejskiego TPD – Czesław Zieleniewski.,

*

Dnia 14.11.2018r. z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, Koło Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą w Pile zorganizowało bezpłatne badania glukozy, hemoglobiny glikowanej, ciał ketonowych we krwi, ciśnienia tętniczego i analizę składu ciała oraz udzielono porad dietetycznych na temat żywienia w cukrzycy, jej prowadzenia i samokontroli.

Z możliwości badań skorzystało ponad 100 mieszkańców Pił. Organizacje Badań wspomógł finansowo Urząd Miasta oraz firmy farmaceutyczne.

*

28.10.2018r. w Chodzieży i Budzyniu odbyły się uroczystości z okazji 95-rocznicy powstania Polskiego Związku Łowieckiego i 94-rocznicy powołania Lasów Państwowych.

Gratulacje dla tych instytucji złożył na piśmie uczestniczący w nich prezes Zarządu Okręgowego TPD w Pile – Leszek Raźniewski.

Za współpracę, pomoc dla dzieci i wsparcie finansowe i materialne Odznaką „Przyjaciel Dziecka” został wyróżniony Prezes Zarządu Okręgowego PZŁ w Pile – p. Sławomir Jaroszewicz.

Działacz TPD, sekretarz Zarządu Okręgowego TPD w Pile p. Czesław Zieleniewski otrzymał Złoty Medal za Zasługi dla Polskiego Związku Łowieckiego.  

 14 listopada 2017r. z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, Prezydent Miasta Piły i Koło Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą byli organizatorami bezpłatnych badań ph. „Cukier pod kontrolą”.

Podczas realizacji zadania wykonano badania glukozy, hemoglobiny glikowanej, ciał ketonowych we krwi, ciśnienia tętniczego i analizę składu ciała, udzielono porad dietetycznych na temat żywienia w cukrzycy, jej prowadzenia i samokontroli. Poinformowano o powikłaniach, które są skutkiem wysokich cukrów oraz jak im zapobiegać. Wydano kilkaset ulotek i materiałów edukacyjnych, bransolet informujących, że osoba jest chora na cukrzycę, oraz glukometry, igły do penów oraz udzielono instrukcji ich obsługi. Popularyzowano wiedzę na temat cukrzycy.

U wielu osób stwierdzono podwyższone wyniki wszystkich badań co może być początkiem nieprawidłowości, które należałoby wyjaśnić u lekarza. W trakcie kilkugodzinnych badań dokonano pomiaru glukozy we krwi u 106 osób, hemoglobiny glikowanej u 78 osób, pomiaru ciał ketonowych u 3 osób, pomiaru ciśnienia tętniczego u 62 osób, analizy składu ciała i porad dietetycznych dla 31 osób.

Zadanie wsparła finansowo Gmina Piła oraz firmy farmaceutyczne.W realizacji przedsięwzięcia brało udział 6 wolontariuszy – członków Koła TPD a całość koordynowała przewodnicząca Koła p. Irena Mendyka.

Akcja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Piły, o czym świadczą podane wyżej liczby przeprowadzonych badań i konsultacji. Wynika z tego, że akcja taka jest potrzebna i należałoby ja organizować częściej.

W Pile w dniach 13 – 20.11.2017r. odbyły się obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, święta przypadającego 20 listopada, ustanowionego przez Sejm RP na wniosek Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka jest obchodzony dopiero od 2014 roku. Został ustanowiony w 25. rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. To właśnie Polska przedstawiła Komisji Praw Człowieka ONZ projekt Konwencji i zaproponowała jej uchwalenie. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka ma o tym przypominać. Piła jest czwartym w historii gospodarzem obchodów. 

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz Prezydent miasta Piotr Głowski, uznając za priorytetowe upowszechnianie i promowanie praw dziecka, zapisanych w Konwencji o prawach dziecka, wspólnie zorganizowali dla mieszkańców bardzo wiele wydarzeń, adresowanych zarówno do najmłodszych, jak i do dorosłych. Dzięki nim będzie można było dowiedzieć się więcej o prawach dziecka, problemach, jakie napotyka ich realizacja, stereotypach z nimi związanych.

Wszyscy zainteresowani mieli okazję do debat, warsztatów oraz ciekawych spotkań z ekspertami, współpracującymi z Rzecznikiem Praw Dziecka, wśród których m.in. znaleźli się:

  • Dorota Zawadzka – psycholog, specjalistka od rozwoju dziecka, Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka, która codziennie spotyka się z najmłodszymi, nauczycielami i rodzicami, pomagając rozwiać wątpliwości wychowawcze, a także odpowiadając na nurtujące dzieci i dorosłych pytania.
  • Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak – twórcy projektu Mam Teatr, którzy pilskiej publiczności przedstawią spektakl profilaktyczny „Działka”.
  • Grzegorz Jach – emerytowany policjant i pedagog, autor programu Proilaktyka a Ty „PaT”, Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka. Efekty jego ponad tygodniowej pracy z pilską młodzieżą można było zobaczyć podczas finałowej Gali, podsumowującej święto ODPD, w wyreżyserowanym przez niego spektaklu „Sekret”.
  • Renata Piątkowska oraz Anna Czerwińska-Rydel - autorki książek dla dzieci, które odwiedziły czytelników w szkołach.

We wszystkich spotkaniach aktywny udział wzięli działacze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Piły i Okręgu Pilskiego TPD a program przedstawiał się następująco:

           Poniedziałek – 13.11.2017r.

  • Debata z udziałem Doroty Zawadzkiej: "Prawa dzieci niepełnosprawnych i ich realizacja" z udziałem nauczycieli przedszkoli i szkół integracyjnych, pracowników MOPS, działaczy TPD, rodziców i opiekunów., studentów PWSZ w Pile.

  • Warsztaty kulinarne dla dzieci z cukrzycą z udziałem zwycięzcy Programu „MasterCheff” z 2015r. Damianem Kordasem, chorym na cukrzycę oraz dzieci i rodziców członków Koła Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą

  • Wszyscy jesteśmy tacy sami! – rozstrzygnięcie konkursu i wystawa prac dzieci nt. niepełnosprawności,

  • „Co wiesz o prawach dzieci” - sonda przeprowadzona przez dzieci z SP 2 klasy gimnazjalne ze znanymi osobami 

    Wtorek –14.11.2017r. 

  • Ogłoszenie plebiscytu Pilski Przyjaciel Dziecka oraz koncert „Dziecięce marzenia”, 

  • szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej  • Debata pt. „Rola babci i dziadka w wychowaniu dziecka” –   Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą babcię i najlepszego dziadka. 

    Środa – 15.11.2017r. 

  • Happening na terenie pilskich szkół i w najbliższej okolicy: prezentacje w formie artystycznej praw dziecka – każda szkoła w dowolnej formie, 

  • Warsztaty dla nauczycieli i wychowawców przedszkolnych pt. „Pomoc dziecku doznającemu przemocy w rodzinie w oparciu o rezultaty pracy Zespołu Interdyscyplinarnego w Pile” 

  • Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel, Filia nr 1 Powiatowej i Miejskie Biblioteki Publicznej w Pile; 

  • „Prawa dziecka. Dylematy pomocy społecznej – teoria a rzeczywistość” z udziałem pracowników MOPS i GOPS, PCPR, działaczy TPD, Policji, psychologów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, studentów PWSZ, nauczycieli szkół i przedszkoli.

  • rodzinne spotkania z misiem - rodzice dzieci 0-3 – gość specjalny Dorota Zawadzka, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pile Oddział dla Dzieci, 

    Czwartek –16.11.2017r.

  • Uroczystość nadania imienia Janusza Korczaka placówce oświatowej - Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi z udziałem Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka oraz parlamentarzystów, radnych miejskich, działaczy społecznych, dyrektorów szkół i dzieci.

  • Spotkanie z Dorotą Zawadzką - „Jak mówić o prawach dziecka” - warsztaty dla nauczycieli, Szkoła Podstawowa nr 5, 

  • Konkurs wiedzy o Irenie Sendlerowej dla uczniów klas gimnazjalnych – etap miejski - Szkoła Podstawowa nr 2, 

  • Spektakl „Działka”, • otwarte spotkanie dla mieszkańców z Rzecznikiem Praw Dziecka – prowadziła Dorota Zawadzka

    Piątek – 17.11.2017r.

  • „Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka” - debata oxfordzka między uczniami 

  • Spotkanie z Dorotą Zawadzką - „Jak mówić o prawach dziecka” - warsztaty dla nauczycieli, - Szkoła Podstawowa nr 3, 

  • Otwarcie wystawy Grzegorza Ptaka – kawiarnia Dworcowa 

  • Innowacyjne rozwiązania w pracy z dziećmi o szczególnych potrzebach edukacyjnych - warsztaty dla rodziców dzieci szkolnych, 

  • Porady prawne – Punkt Obsługi Interesantów w Galerii IBI, 

    Sobota – 18.11.2017r.

  • Latarnia magiczna” – spektakl autorski Grzegorza Ptaka, Kawiarnia Dworcowa, klasy II-V szkoły podstawowej, 

  • Porady prawne –Punkt Obsługi Interesantów w Galerii IBI, 

  • Rola sportu w rozwoju dzieci - prezentacja organizacji sportowych działających w Pile na rzecz dzieci – Szkoła Podstawowa nr 1, 

    Niedziela – 19.11.2017r.

  • Gra miejska "Ambasadorowie Praw Dziecka", zespoły szkolne 

  • Nadanie skwerowi imienia Ireny Sendlerowej – rejon ulic Konopnickiej, 11-go Listopada i Bulwarów Chatellerault 

  • Spotkanie z Anną Marią Wesołowską – sala widowiskowa w RCK, 

    Poniedziałek – 20.11.2017r.

  • Próba bicia rekordu we wspólnym śpiewaniu piosenki o prawach dziecka Łejerów „Dziećmi jesteśmy tylko raz”, Park na Wyspie 

  • koncert Majki Jeżowskiej, Park na Wyspie 

  • Debata „Co dziedziczymy, do czego dążymy” z udziałem Rzecznika Praw Dziecka i przedstawicieli Kawalerów Orderu Uśmiechu

  • Uroczysta Gala Finałowa podsumowująca, RCK Teatr Miejski

Lato z TPD – 2016 przebiega bardzo sprawnie i atrakcyjnie.