W Pile w dniach 13 – 20.11.2017r. odbyły się obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, święta przypadającego 20 listopada, ustanowionego przez Sejm RP na wniosek Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka jest obchodzony dopiero od 2014 roku. Został ustanowiony w 25. rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. To właśnie Polska przedstawiła Komisji Praw Człowieka ONZ projekt Konwencji i zaproponowała jej uchwalenie. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka ma o tym przypominać. Piła jest czwartym w historii gospodarzem obchodów.
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz Prezydent miasta Piotr Głowski, uznając za priorytetowe upowszechnianie i promowanie praw dziecka, zapisanych w Konwencji o prawach dziecka, wspólnie zorganizowali dla mieszkańców bardzo wiele wydarzeń, adresowanych zarówno do najmłodszych, jak i do dorosłych. Dzięki nim będzie można było dowiedzieć się więcej o prawach dziecka, problemach, jakie napotyka ich realizacja, stereotypach z nimi związanych.
Wszyscy zainteresowani mieli okazję do debat, warsztatów oraz ciekawych spotkań z ekspertami, współpracującymi z Rzecznikiem Praw Dziecka, wśród których m.in. znaleźli się:
- Dorota Zawadzka – psycholog, specjalistka od rozwoju dziecka, Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka, która codziennie spotyka się z najmłodszymi, nauczycielami i rodzicami, pomagając rozwiać wątpliwości wychowawcze, a także odpowiadając na nurtujące dzieci i dorosłych pytania.
- Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak – twórcy projektu Mam Teatr, którzy pilskiej publiczności przedstawią spektakl profilaktyczny „Działka”.
- Grzegorz Jach – emerytowany policjant i pedagog, autor programu Proilaktyka a Ty „PaT”, Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka. Efekty jego ponad tygodniowej pracy z pilską młodzieżą można było zobaczyć podczas finałowej Gali, podsumowującej święto ODPD, w wyreżyserowanym przez niego spektaklu „Sekret”.
- Renata Piątkowska oraz Anna Czerwińska-Rydel - autorki książek dla dzieci, które odwiedziły czytelników w szkołach.
We wszystkich spotkaniach aktywny udział wzięli działacze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Piły i Okręgu Pilskiego TPD a program przedstawiał się następująco:
Poniedziałek – 13.11.2017r.
-
Debata z udziałem Doroty Zawadzkiej: "Prawa dzieci niepełnosprawnych i ich realizacja" z udziałem nauczycieli przedszkoli i szkół integracyjnych, pracowników MOPS, działaczy TPD, rodziców i opiekunów., studentów PWSZ w Pile.
-
Warsztaty kulinarne dla dzieci z cukrzycą z udziałem zwycięzcy Programu „MasterCheff” z 2015r. Damianem Kordasem, chorym na cukrzycę oraz dzieci i rodziców członków Koła Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą
-
Wszyscy jesteśmy tacy sami! – rozstrzygnięcie konkursu i wystawa prac dzieci nt. niepełnosprawności,
-
„Co wiesz o prawach dzieci” - sonda przeprowadzona przez dzieci z SP 2 klasy gimnazjalne ze znanymi osobami
Wtorek –14.11.2017r.
-
Ogłoszenie plebiscytu Pilski Przyjaciel Dziecka oraz koncert „Dziecięce marzenia”,
-
szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej • Debata pt. „Rola babci i dziadka w wychowaniu dziecka” – Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą babcię i najlepszego dziadka.
Środa – 15.11.2017r.
-
Happening na terenie pilskich szkół i w najbliższej okolicy: prezentacje w formie artystycznej praw dziecka – każda szkoła w dowolnej formie,
-
Warsztaty dla nauczycieli i wychowawców przedszkolnych pt. „Pomoc dziecku doznającemu przemocy w rodzinie w oparciu o rezultaty pracy Zespołu Interdyscyplinarnego w Pile”
-
Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel, Filia nr 1 Powiatowej i Miejskie Biblioteki Publicznej w Pile;
-
„Prawa dziecka. Dylematy pomocy społecznej – teoria a rzeczywistość” z udziałem pracowników MOPS i GOPS, PCPR, działaczy TPD, Policji, psychologów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, studentów PWSZ, nauczycieli szkół i przedszkoli.
-
rodzinne spotkania z misiem - rodzice dzieci 0-3 – gość specjalny Dorota Zawadzka, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pile Oddział dla Dzieci,
Czwartek –16.11.2017r.
-
Uroczystość nadania imienia Janusza Korczaka placówce oświatowej - Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi z udziałem Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka oraz parlamentarzystów, radnych miejskich, działaczy społecznych, dyrektorów szkół i dzieci.
-
Spotkanie z Dorotą Zawadzką - „Jak mówić o prawach dziecka” - warsztaty dla nauczycieli, Szkoła Podstawowa nr 5,
-
Konkurs wiedzy o Irenie Sendlerowej dla uczniów klas gimnazjalnych – etap miejski - Szkoła Podstawowa nr 2,
-
Spektakl „Działka”, • otwarte spotkanie dla mieszkańców z Rzecznikiem Praw Dziecka – prowadziła Dorota Zawadzka
Piątek – 17.11.2017r.
-
„Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka” - debata oxfordzka między uczniami
-
Spotkanie z Dorotą Zawadzką - „Jak mówić o prawach dziecka” - warsztaty dla nauczycieli, - Szkoła Podstawowa nr 3,
-
Otwarcie wystawy Grzegorza Ptaka – kawiarnia Dworcowa
-
Innowacyjne rozwiązania w pracy z dziećmi o szczególnych potrzebach edukacyjnych - warsztaty dla rodziców dzieci szkolnych,
-
Porady prawne – Punkt Obsługi Interesantów w Galerii IBI,
Sobota – 18.11.2017r.
-
Latarnia magiczna” – spektakl autorski Grzegorza Ptaka, Kawiarnia Dworcowa, klasy II-V szkoły podstawowej,
-
Porady prawne –Punkt Obsługi Interesantów w Galerii IBI,
-
Rola sportu w rozwoju dzieci - prezentacja organizacji sportowych działających w Pile na rzecz dzieci – Szkoła Podstawowa nr 1,
Niedziela – 19.11.2017r.
-
Gra miejska "Ambasadorowie Praw Dziecka", zespoły szkolne
-
Nadanie skwerowi imienia Ireny Sendlerowej – rejon ulic Konopnickiej, 11-go Listopada i Bulwarów Chatellerault
-
Spotkanie z Anną Marią Wesołowską – sala widowiskowa w RCK,
Poniedziałek – 20.11.2017r.
-
Próba bicia rekordu we wspólnym śpiewaniu piosenki o prawach dziecka Łejerów „Dziećmi jesteśmy tylko raz”, Park na Wyspie
-
koncert Majki Jeżowskiej, Park na Wyspie
-
Debata „Co dziedziczymy, do czego dążymy” z udziałem Rzecznika Praw Dziecka i przedstawicieli Kawalerów Orderu Uśmiechu
-
Uroczysta Gala Finałowa podsumowująca, RCK Teatr Miejski