Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Mikołaj w Kole Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą

7 grudnia 2019r., jak to jest od wielu lat Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z okazji Dnia Mikołaja zorganizowało spotkanie dla dzieci chorych na cukrzycę, ich rodzeństwa oraz rodziców w klubie Bowling w Hotelu Gromada w Pile.

Było wiele zabaw i gier zręcznościowych, konkursów (plastyczny, muzyczny, śpiew i taniec) oraz najważniejszy turniej gry w kręgle. Uczestnicy otrzymali ciepły posiłek i napoje a na zakończenie paczki z upominkami od Św. Mikołaja. Ponadto biorący udział w konkursach dostali nagrody za zdobyte miejsca i nagrody pocieszenia (książki, zabawki, ubiory, przybory szkolne, gry edukacyjne, puzzle itp.).

Celem i efektem spotkania było:

  • usprawnienie fizyczne i intelektualne osób niepełnosprawnych,
  • nabycie przez nich umiejętności interpersonalnych i samorealizacji, przeciwdziałania stresom,
  • utrwalenie cech asertywnych, kształcące poczucie własnej wartości, kontroli zachowania się, rozumienia się i wzajemnej o siebie troski,
  • wyrównanie cukrzycy poprzez aktywności fizyczną,
  • tworzenie dobrej atmosfery w otoczeniu dzieci i młodzieży chorej na cukrzycę oraz zrozumienie i akceptacja ich postaw i zachowań,
  • wysiłek fizyczny, jako dobra zabawa i nauka zdrowej rywalizacji uczestników imprezy a także niezbędny warunek w prawidłowym leczeniu cukrzycy.

Była to kolejna impreza kulturalno-sportowa, pozwalająca w czasie wspólnych zabaw i konkursów integrować się dzieciom chorym na cukrzycę, które często czują się samotne i odrzucone w swoim środowisku. Zobaczyły, że nie są same, że mają oparcie i zrozumienie.

Diabetycy wraz ze zdrowymi rówieśnikami wesoło się bawiły, zapominając o zastrzykach i rygorach dietetycznych. Wspólne zabawy pozwoliły spojrzeć na swoją przewlekłą chorobę nie jak na cierpienie o niekorzystnym rokowaniu, lecz naturalną część ich życia. Właściwa atmosfera w najbliższym otoczeniu chorych dzieci, pełna zrozumienia i akceptacji sprzyjała prawidłowemu kształtowaniu postaw i zachowań. W spotkaniu uczestniczyła także oraz udzielała porad psycholog kliniczny p. mgr Mariola Lotko

Obserwując jak wesoło bawiły się dzieci z Mikołajem i jak niecierpliwie oczekiwały na jego przyjście można stwierdzić, że cel tej imprezy został wielokrotnie osiągnięty. Widząc radość na twarzach bawiących się dzieci i w napięciu oczekujących na upominki od św. Mikołaja, organizatorowi i darczyńcom dało wiele satysfakcji, mimo iż nie były to słodycze (których nie mogą jeść chorzy na cukrzycę) dzieci i młodzież była bardzo zadowolona.

Do sukcesu przedsięwzięcia przyczyniło się dofinansowanie z PFRON za pośrednictwem Starosty Pilskiego i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile oraz hojność sponsorów m.in. z firmy Ascensia Diabetes Care Polska i zaangażowanie w organizację członków TPD, wolontariuszy i koordynującej całą imprezę – przewodniczącej Koła TPD z Cukrzycą p. Ireny Mendyka.