Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Akcja - Lato z TPD - 2018

Od kilku lat poprawia się sytuacja materialna polskich rodzin. Zmalało bezrobocie, a część rodzin otrzymało zasiłki w postaci 500+. Powoduje to, że jest mniejsze zapotrzebowanie na pomoc ze strony organizacji pozarządowych, choć w dalszym ciągu są one potrzebne i służą dzieciom i ich rodzinom. Podobnie więc jak w latach ubiegłych działacze skupieni w Oddziale Okręgowym TPD w Pile organizowali letni wypoczynek i wiele atrakcyjnych imprez.  

Wstępne zakładano, że będzie 30 różnych form wypoczynku dla 2000 uczestników. Ostatecznie zorganizowano 24 imprezy dla 2296 uczestników dzieci i młodzieży, w tym udział wzięli również opiekunowie i rodzice w liczbie 444 osób. Koszt całej Akcji Lato z TPD – 2018 wyniosły: 193.331,39 zł.

Najważniejsze przedsięwzięcia

I.  Turnusy leczniczo-rehabilitacyjno-rekreacyjne i inne przedsięwzięcia dla dzieci niepełnosprawnych.

1.Koło Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych w Budzyniu zorganizowało 7-dniowy turnus rehabilitacyjny w Sanatorium „Zakopiec” w Zakopanem dla 28 dzieci i młodzieży i 28 opiekunów. Koszt przedsięwzięcia 45.360,00 zł. sfinansowany przez wpłaty rodziców po 810,- zł. od osoby i z 1% podatku.

Drugim wydarzeniem w Kole w Budzyniu była wycieczka do Ciechocinka dla 50 osób sfinansowany przez sponsorów p.p. Walczaków w kwocie 3.800,- zł.

Odbył się również piknik integracyjny dla 60 osób. Koszty pokryli rodzice w wysokości 1.200,- zł..

2. Koła Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych w Trzciance zorganizowało 2-tygodniowy turnus rehabilitacyjno-wypoczynkowy w Mielnie dla 27 osób – 15 dzieci i 12 opiekunów.

Całkowity koszt to 30.750,- zł., z czego: 20.110,- zł. – PCPR, 2.250,- zł. fundacja, 8.390,- zł. rodzice – 4.000,- zł. Autokar sponsorowany przez Urząd Miasta i Gminy w Trzciance.

3. Zarząd Oddziału Gminnego TPD wraz z Kołem Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych w Łobżenicy zorganizował wycieczkę dla 26 dzieci i 23 opiekunów do Parku Owadogigantów w Lubnicy.

Koszt to 3.415,96 zł., z tego TPD- 1.665,96 zł. otrzymane z Misji Norwegii, a 1.750,- zł. - Urząd Miasta w ramach Inicjatyw Lokalnych.

4. Dla dzieci i młodzieży z Świetlicy Socjoterapeutycznej Koło TPD przy Placówce Wsparcia Dziennego w Łobżenicy zorganizowało wycieczkę do Międzyzdrojów. Uczestniczyło w niej 56 osób, w tym: 22 osób dorosłych – opiekunów i rodziców.

Koszt w wysokości 1.323,23 zł. pokryła Placówka i po 60 zł. od osoby – rodzice. Łącznie 4.623,23 zł.

5. Koło Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą w Pile było organizatorem Festynu Sportowo- Kulturalnego ph. „Barwy Cukrzycy” nad Jeziorem Piaszczyste w Pile.Brało w nim udział 116 osób, w tym 68 niepełnosprawnych. Koszt przedsięwzięcia to: 4.606,06 zł., z tego: dotacja PCPR –1840,- zł., środki własne – 1.545,31 zł. oraz środki od sponsorów – 1.220,75,- zł. -.

6. Zarząd Miejski TPD w Złotowie dla 15 dzieci wychowanków Świetlicy Środowiskowej „Przystań” zorganizował 5-dniową kolonię w Regionalnym Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie, które również sfinansowało koszty pobytu. Transport pokryła Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Złotowie w wysokości 1.050,- zł. Opiekunowie w ramach wolontariatu wycenili swą pracę na 2.000,- zl.

 II.  Wypoczynek w miejscu zamieszkania – półkolonie

 1. Zarząd Gminny TPD w Rogoźnie Wlkp. przygotował 5-dniowy pobyt dla 40 dzieci i młodzieży w Zespole Szkół Zawodowych. W trakcie były również 2 wycieczki do Poznania, zawody sportowe, wycieczka do Wągrowca, ognisko, wyjście do kina. Kadra to pedagodzy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i nauczyciele szkół z Rogoźna.

Ogólny koszt to 2.700,- zł., w tym: 2.650,- zł. – dotacja z Urzędu Miasta i 50,- zł. środki własne TPD.

 2. Koło Środowiskowe TPD w Czernicach było organizatorem półkolonii dla 18 dzieci w Wiejskim Domu Kultury w Buczku Wielkim gm. Lipka.

Koszt przedsięwzięcia – 1050,- zł. W trakcie półkolonii były zajęcia sportowe, plastyczne, zabawa w teatr kukiełkowy, wspólne posiłki, gry i zabawy ruchowe.

 3. Zarząd Gminny TPD w Czarnkowie już od wielu lat, także w tym roku, organizuje półkolonię dla 45 dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Turnus trwał 2 tygodnie, a jego hasłem „Podróże małe i duże”. Atrakcją były: wyjazd do Poznania do Laboratorium Wyobraźni, wycieczka do Centrum Promocji Lasów w Goraju, pieczenie chleba w Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, kąpiele i plażowanie na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji, pobyt w kinie , spotkania z policjantami i strażakami, warsztaty animatorów, także zajęcia plastyczne, artystyczne, sportowe, gry i śpiewy..

Koszt półkolonii to 18.657,- zł., w tym: 9.950,-zł. – dofinansowanie Urzędu Miasta Czarnków, 8.415,- zł. – odpłatność rodziców, 292,- zł. – środki własne TPD.

Kadrę stanowili nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 1 w Czarnkowie (5 osób) i higienistka szkolna. Wyżywienie na zasadzie cateringu.

 4. Zarząd Gminny TPD w Okonku ponownie po roku przerwy zorganizował półkolonię dla 45 dzieci. W trakcie pobytu dzieci skorzystały z wycieczki do Poznania (Brama Poznania ICHOT, Muzeum Rogali Marcińskich) oraz wycieczki do Muzeum Ziemi Złotowskiej (Historia Rodła). Półkolonia była ph. "KTO TY JESTEŚ... elementarz młodego Polaka", stąd malowanie godła, tworzenie kotylionów o barwach narodowych, nauka pieśni i piosenek patriotycznych itp. Były także gry i zabawy sportowo-rekreacyjne oraz wiele innych atrakcji.

Koszt 18.662,80 zł – w tym: dotacje z Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta i gminy – 3.150,- zł., wpłaty rodziców i środki własne TPD.

 5. Zarząd Miejski TPD w Pile już od dziesiątków lat organizuje półkolonie. W tym roku 2-tygodniowy turnus odbył się w Szkole Podstawowej Nr 5 dla 40 dzieci w wieku 6 – 13 lat, pod hasłem „Wakacje w moim mieście – wyprawa w znane i nieznane”. Każdy dzień był inny i bardzo ciekawy dla dzieci. Były wycieczki do Parku Owadogigantów w Lubnicy, do Gospodarstwa Agroturystycznego w Szamocinie, do Pilskiego Parku Trampolin na Płotkach i do Bowlingu w hotelu Gromada. Dzieci były również w kinie „Helios” i w Mc’Donaldzie. Jeden dzień poświęcono na naukę tańca i śpiewu, zwiedzono galerię obrazów na dworcu PKP, Planetarium w Zespole Szkół Gastronomicznych. Odbyły się również zajęcia plastyczne, gry i zabawy na boisku w sali gimnastycznej oraz w Parku na Wyspie.

Koszt półkolonii to: 22.180,34 zł., z czego dotacja Urzędu Miasta (MOPS) – 21.080,- zł., pozostałe to środki własne (wolontariat działaczy TPD). Duży wkład wniosła Szkoła Podstawowa Nr 5 – nieodpłatnie udostępniając pomieszczenia (klasy, świetlicę, sanitariaty oraz stołówkę i kuchnię z pełna obsługą oraz intendentkę). Kadrę stanowili nauczyciele (4) i pielęgniarka.

III. Małe formy wypoczynku

 1. Koło TPD w Szkole Podstawowej w Dzierżążnie Wielkim zorganizowało Festyn dla 150 dzieci i 25 rodziców. Atrakcją był Zamek Dmuchany, były gry i zabawy z animatorem, malowanie twarzy itp. oraz poczęstunek.

Koszt przedsięwzięcia – 1.000,- zł., z czego Bank Spółdzielczy – 300,- zł., Koło Łowieckie - 500,- zł., środki własne TPD – 200,- zł.

 2. Zarząd Oddziału Miejskiego TPD w Wągrowcu był organizatorem 7 dużych przedsięwzięć:

 • Piknik przy Domku Ogniskowym w Ośrodku Wielspin dla 85 dzieci oraz 12 opiekunów. Koszt 2.130,-zł.,
 • Spektakl teatralny z wierszami J.Brzechwy i warsztaty teatralne z aktorami Teatru „Maska” z Jeleniej Góry. Udział wzięło 200 dzieci i 20 opiekunów. Koszt to 3.260,- zł.
 • XXVIII Turniej Piłki Nożnej Drużyn Osiedlowych „Mundialito 2018”. Uczestniczyło 110 dzieci z miasta i powiatu. Koszt to 5.420,- zł.
 • Wycieczki krajoznawcze do Sarbinowa oraz do Jabłonnej k/Grodziska do Krainy Zabaw. Łącznie wzięło w nich udział 63 dzieci i 37 dorosłych (rodziców i opiekunów). Atrakcje to plażowanie i kąpiele w morzu, a w Krainie Zabaw – krokodyl połykacz, kolorowe lokomotywy, trampolina, tor przeszkód- dżungla, labirynt itp. Łączny koszt to 5.490,- zł.
 • Zajęcia kulinarne – jedz zdrowo dla 15 dzieci i 5 opiekunów w Centrum Kettlebell Wągrowiec. Koszt: 1.060,- zł.
 • Konkurs plastyczny ”Mały konsument”. Wzięło w nim udział 120 dzieci ze szkół i przedszkoli. Były nagrody , wyróżnienia i słodki poczęstunek. Koszt: 2.310,- zł.
 • Święto Latawca 2018 w Parku 600-lecia Wągrowca.. Udział wzięło 150 dzieci, rodziców i opiekunów. Łączny koszt (nagrody i poczęstunek) – 5.570,-zł.Łącznie z atrakcji skorzystało 854 dzieci i 122 dorosłych opiekunów i rodziców, a koszt wyniósł: 25.240,- zł., z tego Starostwo Powiatowe – 14.500,- zł., Urząd Miasta – 4.890,- zł., wpłaty rodziców – 4.010,- zł. i środki własne TPD – 1.840,- zł.

 3. Koło TPD przy Radzie Osiedla Piła-Podlasie było organizatorem 2 imprez – festynów dla dzieci i mieszkańców Osiedla. W ich organizacji wzięło też udział Koło TPD ze Szkoły Podstawowej Nr 12. Łącznie w imprezach uczestniczyło 466 dzieci i 150 dorosłych. Były gry, zabawy, pokazy strażackie i prelekcje policjantów, konkurs strzelecki, ogniska i inne atrakcje.

Koszt to 3.702,- zł., na który złożyły się dotacje z Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego i sponsorów oraz środki własne TPD

Wszystkie imprezy mogły się odbyć dzięki ogromnemu zaangażowaniu działaczy TPD i przychylności sponsorów oraz władz samorządowych – Urzędów Miast, Gmin, Powiatów i Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Dzieci nie tylko znakomicie się bawiły, wypoczywały i poznawały piękno naszego kraju, otrzymały także dużo prezentów, książek, przyborów szkolnych, ubiorów oraz mogły skorzystać ze zdrowego pożywienia, słodyczy i napojów. Wypoczynek połączony był z nauką, np. udzielania pierwszej pomocy, zachowania się nad woda, czy na drodze, na biwaku, w lesie lub na plaży.

Bardzo duża grupa działaczy społecznych, nauczycieli członków TPD, służb medycznych, policyjnych i strażaków i ich pełne poświęcenia działania sprawiły, że można było przeprowadzić tak dużą Akcję.

Wszystkim, którzy się do tego przyczynili składamy serdeczne podziękowania i słowa uznania.

 

Za pracę w trakcie „Akcję – Lato z TPD – 2018” szczególne wyróżnienie należy się:

 1. Alicji Andrzejewskiej - prezes ZM TPD w Złotowie;
 2. Elżbiecie Czarnotta - przewodniczącej Koła TPD w Czernicach,
 3. Czesławowi Czechowiczowi - przewodniczącemu Koła TPD Niepełnosprawnych Ruchowo w Trzciance,
 4. Bogumile Dec-Skrętnej - prezes ZG TPD w Rogoźnie,
 5. Ewie Gołębiewskiej - przewodniczącej Koła TPD w SP 1 w Czarnkowie,
 6. Beacie Groszkowskiej - przewodniczącej Koła TPD w Dzierżążnie Wielkim,,
 7. Barbarze Kopczyńskiej - prezes ZG TPD w Łobżenicy,
 8. Małgorzacie Kijowiec - prezes ZG TPD w Okonku,
 9. Irenie Mendyka - przewodniczącej Koła TPD z Cukrzyca w Pile;
 10. Beacie Polcyn - przewodniczącej Koła TPD Niepełnosprawnych Ruchowo w Budzyniu,
 11. Elżbiecie Rączkowiak - prezes ZM TPD w Wągrowcu,
 12. Romanowi Tykwińskiemu - przewodniczącemu Koła Środowiskowego Piła-Podlasie;
 13. Czesławowi Zieleniewskiemu - prezesowi ZM TPD w Pile.

            Prezydium Zarządu Oddziału Okręgowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Pile składa gorące podziękowanie i wyraża największe uznanie aktywowi naszej organizacji za zaangażowanie i osiągnięcia w pracy na rzecz zapewnienia dzieciom w czasie wakacji szkolnych właściwego wypoczynku, dostarczenia im przeżyć, wiele radości oraz wartości wychowawczych, które mają istotny wpływ na wszechstronny rozwój ich osobowości.