Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TPD w kampanii społecznej w zakresie profilaktyki chorób i promocji zdrowia ph. "Diabetyku przejrzyj na oczy"

Koło Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą w dniu 12.05.2018r. po raz kolejny zorganizowało akcję badań przesiewowych narządu wzroku u chorych z cukrzycą , zarówno typu 1 jaki 2. Badania polegały na wykonaniu fotografii dna oka za pomocą fundus-kamery firmy Topcon i przeprowadzeniu jej oceny przez okulistę (dr med. Jadwigę Bernardczyk-Meller).  

W tym roku w  akcji wzięło udział 54 pacjentów, wielu z nich po raz kolejny zgłosili się do badania. Każdy z  badanych otrzymał wynik w formie opisowej z zaleceniami co do dalszego postępowania. Zmiany o charakterze retinopatii nieproliferacyjnej stwierdzono u 15% badanych, co nie jest złym wynikiem.

Akcję sfinansowała Gmina Piła a materiałami edukacyjnymi i próbkami leków wsparły firmy Ursapharm, OFTA i Roche. Firmę Topcon reprezentował pan Radek Lipiec.

Mamy nadzieję, że akcja będzie kontynuowana w kolejnych latach, szerząc ideę szeroko pojętej profilaktyki powikłań narządowych w cukrzycy. Wszyscy doskonale wiemy, jak groźne są powikłania cukrzycowe dla narządu wzroku, które nieleczone mogą prowadzić do całkowitej ślepoty.